TEN COUNTRIES, MILLION CHILDREN: WE ARE THE FUTURE EUROPEANS PDF Prindi Saada link

BURSA, TÜRGI 24 – 30 OKTOOBER 2010

Osalejad: Maire Kaljuveer, Kerstin Kööp, Kirsti Lepp

24. OKTOOBER

Saabumine Türki, õhtul kohtumine Türgi kordinaator Nurdan Gezginiga.

25 OKTOOBER

Hommikul saabumine Dr. Ayten Bozkaya lasteaeda, mis avati 1993 aastal. Toimus pidulik vastuvõtt. Kohal Haridusameti direktor (Mustafa Zeygrip) ja tema asetäitja (Ibrahim Ataman), lasteaia direktor (Sevgi Battalbey),erinevad õpetajad, endine juhataja (Nuran Sen). Pidulik vastuvõtt algas tervitustega, millele järgnes Türgi hümn ja kohalik marss. Pärast seda  tänasid direktor, kordinaator, endine direktor ja haridusmameti direktor kõiki programmist osavõtjaid. Anti üle mõningaid autasud. Järgmisena esinesid lapsed rahvustantsudega, pärast mida oli mitmekäiguline hommikusöök.

Järgmisena vaatasime filmi Bursast ja siis läksime majaga tutvuma. Ühes rühmas olid lapsed valmistanud ette Eesti kaardi ja lipud. Vaatasime muusikatundi ja teisi tegevusi, mida lapsed parasjagu sooritasid.

Kell 12.00 oli meie esimene Projekti koosolek, kus tutvustati erinevate riikide haridussüsteeme ja võrreldi lasteaedade korraldust.

Kella 14.00 paiku külastame BTSO lasteaeda, kus lasteaia direktor Oya Boyacioglu tegi ülevaate meile oma majast. See on eriline lasteaed, sest on ainuke kompleks koolide süsteem, milles on ühildatud lasteaed, algkool, põhikool, gümnaasium ja veel internaadid õpilastele ja puutega laste kool. Mudel on võetud saksmaalt ja senini ennast edukalt õigustanud.

Pealelõunat külastasime Rohelist hauamonumentide maja ja Siidimaja. Sellele järgnes individuaalne Bursa linnaga tutvumine.

26 OKTOOBER

Hommikul kohtumine Osmangazi linnapeaga Mustafa Dündariga. Kohtumisel rääkisime käimasolevast programmist, Eestis haridussüsteemist ja meie lasteaiast.

Pärast kohtumist linnapeaga külastasime 100 Yil. lasteaeda, kus direktor Nevra Karabulut meile oma lasteaeda tutvustas. Lasteaias toimus suurejooneline moeshow, kus lapsed koos vanematega olid ettevalmistanud riided taaskasutavatest materjalidest (näiteks kile, paber, riie, pakendid jne.). Türgis on taaskasutus väga tähtsal kohal. Samas lasteaias toimus lõunasöök, kuhu olid kutsutud kõik ümbruskonna lasteaedade ja algkoolide direktorid. Toimus arutelu Türgi ja Eesti hariduse erinevustest.

Õhtul toimus pidulik õhtusöök, millest võtsid osa haridusameti direktor (Mustafa Zeygrip) ja tema asetäitja (Ibrahim Ataman), lasteaia direktor (Sevgi Battalbey), kordinaator Nurdan Gezgin, erinevad õpetajad ja endine juhataja (Nuran Sen). Muljete ja kogemuste vahetamine ja päevakava arutelu.

27 OKTOOBER

Hommikul Dr. Ayten Bozkaya lasteaia külastus. Toimusid partnerriikide ettekanded oma maa haridussüsteemi ja konkreetse projektist osa võtva lasteaia tutvustamine.

Lõuna ajal kohtumine kuberner Sehabettin Harbuttiga. Kuberneriga arutelu Eesti ja Hispaania haridusest ja meie programmist. Pärast kohtumist külastame kõrval olevat lasteaeda ja kuulsat Mudanya Armistice hoonet. See hoone oli koht, kus sõlmiti Türgi iseseisvus. Meil tehakse ülevaade majast ja selle tähtsusest Türgile.

28 OKTOOBER

Hommikul kohtumine Bursa Haridusministri Atilla Gülsariga. Kohtumisel toimus arutelu Eesti, Hispaania ja Türgi haridussüsteemidest. Kell 11.30 kohtumine haridusameti direktori Mustafa Zeygripi ja tema asetäitja Ibrahim Atamaniga. Hispaania tutvustab oma haridussüsteemi ja saame teada Bursa ringkonna haridusest.

Teine koosolek Ördekili Kultuurikeskus.

Seal arutati:

• Logo. millinne peaks välja nägema meie logo ja kes selle teeb. Joonistasime koos ühise logo ja valmistajaks Hispaania kordinaator Carmelo;
  • Raamat. Vaja on koostada raamat programmi lõpuks. Vastutaja riik on Ungari ja iga osavõtja riik koostab sinna mitu punkti vastavalt koos otsustatud peatükkidele;
  • Film. Vastutaja riik Eesti. Programmi lõpuks valmib film, milles on reiside ja antud programmi ülevaade. Samuti valmib cd kõigi reisi piltidest;
  • Blogi. Vastutaja riik Hispaania, kes saadan novembri alguseks kõigile maadele paroolid, kuhu saame kirja panna oma tegemised ja toimetused;
  • Kalender. Vastutaja riik Inglismaa;
  • Booklet. Vastuaja riik Türgi. Iga riigi õppekava sisse. Ühele lehele, järjekorras eesmärk, teemad, lähenemine, painduvus ja vanus. Antud booklet valmib Ungari reisiks aprill 2011.

Õhtul pidulik õhtusöök Sale restoranis, millest võtavad osa enamus õpetajaid, lasteaeda direktorid. Mitmed sõnavõtud osalejate poolt ja samuti meie poolt. Järgneb rahvusmuusika järgi tantsimine.

29 OKTOOBER

Varahommikune sõit Istanbuli. Tutvumine vaatamisväärsustega.

Kolmas projekti koosolek.

Koosolekul arutasime järgnevat:

• blogi (inglise keeles);
  • raamatu väljanägemine, sisu. Otsustasime teha raamatule lisas dvd, kus on näited;
  • ühine maililist;
  • järgmise riigi külastusele kaasa voldiku materjal;
  • järmiste riikide külastused ja ajaline graafik.
  1. 1) Ungari – aprill 2011,täpne kuupäev selgub november 2010. 2) Eesti – oktoober 2011. 3) Inglismaa – jaanuar 2012. 4) Hispaania – aprilli lõpp 2012
  • küsimustik, mis igast riigis 20 lapsega läbi viiakse. See sisaldab järgnevaid küsimusi:
  1. milliseid riike tead sa maailmast?
  2. mis keeli sa tead?
  3. miks peame õppima  võõrkeeli?
  4. kui sulle tuleb külla välismaalt sõber, siis mida sa näitaksid talle oma riigist?
  5. mis sa arvad, miks on tähtis reisida ja teisi riike külastada?

30 OKTOOBER

Tagasisõit Eestisse.